Italské levicové strany bojkotovaly volbu prezidenta

3
131

Poslanci italského parlamentu ani v pátek nezvolili nástupce úřadujícího prezidenta Sergia Mattarellu. V odpoledním pátém kole hlasování se levicový blok zdržel hlasování na protest proti kandidátce navržené středopravicovými stranami.

Šesté kolo selhalo ještě před svým začátkem, protože pravice se v reakci na předchozí bojkot ze strany levice rozhodla nehlasovat, informovala agentura AFP.

Předsedkyně Senátu Maria Elisabetta Casellatiová, která je členkou strany Vpřed Itálie (Forza Italia) bývalého premiéra Silvia Berlusconiho, získala v pátek dopoledne jen 382 hlasů, přičemž ke zvolení byla nutná jednoduchá většina 505 hlasů z 1009 volitelů.

Pokud by byla zvolena, šlo by o první ženu na postu hlavy státu v Itálii. V tomto kole hlasování se 406 volitelů zdrželo a 46 z 530 platných odevzdaných hlasů získal 80-letý Mattarella, který však opakovaně vyloučil pokračování ve funkci.

Levice kritizovala, že Forza Italia společně s protiimigrační Ligou Severu Mattea Salviniho a krajně pravicovou stranou Bratří Itálie (FdI) se rozhodli podpořit konzervativní političku známou svým postojem proti interrupcím či svazkům osob stejného pohlaví. Tento výběr nazvali „vážnou chybou“.

Středolevicová Demokratická strana (PD) a populistické Hnutí pěti hvězd (M5S), které je největší stranou v parlamentu, proto hlasování bojkotovali. „Řešením je nezávislé jméno, na kterém se všichni shodneme,“ řekl novinářům lídr M5S a bývalý premiér Giuseppe Conte.

Za nejvhodnějšího kandidáta se považoval současný předseda vlády Mario Draghi, avšak jeho šance v posledních dnech klesly kvůli obavám, že jeho odchod z tohoto postu by mohl destabilizovat situaci v koalici a dokonce vyvolat předčasné volby.

Volba prezidenta začala ještě v pondělí, přičemž v prvních třech kolech byla ke zvolení zapotřebí dvoutřetinová většina hlasů. Další kola volby budou následovat iv sobotu.