Česku hrozí kvůli situaci na Ukrajině kybernetické útoky, varují experti

3
197

Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal v pátek upozornění na zvýšené riziko kybernetických útoků vůči České republice a místním subjektům. Jako důvod uvedl především současné napětí kolem Ukrajiny, informuje Český rozhlas.

„Upozorňujeme na existenci zvýšeného rizika zejména kyberšpionážních či ransomwarových útoků (útoků vydíračským softwarem) proti České republice a tuzemským subjektům v důsledku současné geopolitické situace ve východní Evropě, především na Ukrajině,“ uvedl daný úřad na svých webových stránkách.

Dodal, že mezi subjekty, u kterých je vyšší pravděpodobnost útoků, jsou zejména strategické státní instituce, média a klíčová informační struktura.

„Strategické instituce státu, obzvláště ty, které odpovídají za obranu země a zahraniční politiku, jsou zranitelné především vůči kyberšpionáži,“ uvedl NÚKIB.

V případě médií je podle úřadu vyšší pravděpodobnost DDoS útoků. Při útoku DDoS (distributed denial-of-service) se hackeři snaží zaplavit síť neobvykle vysokým objemem datového provozu s cílem ochromit ji, aby nezvládla rozsah požadovaných dat.

V dokumentu, který je součástí upozornění, NÚKIB doporučil dávat si pozor na 19 technik útoků, přičemž jmenoval 14 nejčastěji zneužívaných „zranitelností“.

A computer popup box screen warning of a system being hacked, compromised software enviroment. 3D illustration.

Podle zmíněného úřadu se škodlivé aktivity v souvislosti se současným napětím ve východní Evropě stupňují iv kyberprostoru.

V případě přetrvávající eskalace je pravděpodobné, že se zvýší riziko kybernetických útoků proti ČR, uvedl NÚKIB.

Rusko vyslalo do blízkosti hranic s Ukrajinou desetitisíce vojáků. Kyjev, USA i další západní země se obávají, že Moskva připravuje invazi na Ukrajinu. Rusko však popírá, že by proti svému sousedovi chystalo jakýkoli útok.