Island chce do poloviny března zrušit všechna protipandemická omezení

3
127

Island plánuje do poloviny března zrušit všechna protipandemická omezení. Od půlnoci z pátku na sobotu se po dvou týdnech budou moci znovu otevřít bary, noční kluby i restaurace.

Rovněž se zvýší limit počtu osob, které se mohou setkávat na veřejnosti, a to ze současných deset na 50. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na páteční prohlášení tamní vlády.

„Dnes máme dobré zprávy,“ řekla islandská premiérka Kathrín Jakobsdóttir na tiskové konferenci v Reykjavíku.

„V našem boji proti epidemii dochází ke skutečným změnám, jednak proto, že se virus změnil, a také pro dobrou míru proočkovanosti,“ uvedla. Dodala, že pokud vše půjde podle plánu, v polovině března se vrátí „normální život“.

Plovárny, sportovní haly a lyžařská střediska budou moci být od soboty využity namísto současných 50 na 75 procent své maximální kapacity. Začne také platit pravidlo dodržování metrového namísto dvoumetrové rozteče. Uvedená opatření budou platit do 24. února.

Následně je v plánu umožnit setkávání až 200 osob najednou a také skončí omezení ve zmíněných sportovních provozech. Zároveň se zruší pravidla týkající se karantény a izolace.

Islandská vláda chce do 14. března zrušit všechna opatření související s bojem proti pandemii koronaviru. Podmínkou je, že se neobjeví nové varianty a nedojde k nárůstu počtu vážných případů onemocnění, které způsobí tlak na zdravotnický systém.

„Během rušení opatření lze očekávat, že se dočasně zvýší počet domácích případů nákazy, což může způsobit i nárůst počtu vážně nemocných a také narušit chod mnoha podniků,“ varovala vláda.

Na Islandu je plně očkováno proti covidu přes 80 procent populace nad pět let a 52 procent lidí starších 16 let dostalo i posilující třetí dávku.

V posledních týdnech tam hlásí zhruba 1300 nově infikovaných denně. Celkově tam zaznamenali 64 486 potvrzených případů nákazy a 46 obětí. Z 360 tisíc obyvatel je momentálně kolem pěti procent lidí v karanténě nebo izolaci.