Francouzské ministerstvo spravedlnosti se stalo terčem útoku hackerů

3
132

Francouzské úřady se musely v pátek vyrovnat s následky kybernetického útoku poté, co skupina hackerů oznámila, že se nabourala do počítačových systémů tamního ministerstva spravedlnosti.

Hackerská skupina známá jako LockBit 2.0 zveřejnila video, podle kterého se jí podařilo prolomit zabezpečení souborů resortu spravedlnosti v Paříži. Členové seskupení ve videu vyhrožují, že pokud jim vláda nezaplatí požadované výkupné, získané údaje zveřejní 10. února.

Rozsah a vážnost hackerského útoku ani výše požadovaného výkupného nejsou známy. „K něčemu došlo, ale nešlo o nic mimořádného, ​​údaje o trestních řízení ohroženy nebyly,“ uvedl pro AFP zdroj z prostředí vyšetřování.

Francouzský resort spravedlnosti uvedl, že když se o incidentu dozvěděl, okamžitě nařídil provést potřebné prověrky, které stále pokračují. „Jsme v procesu podrobné kontroly našeho systému, což vyžaduje čas,“ uvedlo ministerstvo.

Podle expertů jsou ransomwarové útoky (útoky vyděračským softwarem) na počítačové systémy ministerstev velmi vzácné.

Jak připomíná AFP, hackeři ze skupiny LockBit 2.0 a její předchůdkyně LockBit byli v minulosti obviňováni z kyberútoků na různé společnosti, včetně loňského rozsáhlého pokusu o vydírání globální konzultační firmy Accenture.