Do Litvy přiletěly čtyři dánské stíhačky, posílí přítomnost NATO

3
350

Čtyři dánské stíhačky typu F-16 přistály v Litvě poté, co tato pobaltská země požádala NATO o zvýšení vojenské přítomnosti v souvislosti s obavami z možné ruské invaze na Ukrajinu.

S odvoláním na litevské úřady o tom informovala v pátek agentura AFP.

„Rozhodnutí Dánska vyslat k nám bojová letadla přichází v pravý čas,“ řekl litevský prezident Gitanas Nauséda během uvítací ceremonie na letecké základně ve městě Šiauliai na severu země.

Účastní se cvičení

Dánská bojová letadla budou hlídkovat ve vzdušném prostoru Litvy do 1. dubna spolu se čtyřmi polskými stíhačkami, které tam operují již od 1. prosince. Letadla se zúčastní i několika vojenských cvičeních.

Jak připomíná AFP, pobaltské státy se cítí být ohroženy v souvislosti s hromaděním ruských vojáků nedaleko hranic Ukrajiny.

Moskva jakékoli útočné záměry popírá, avšak požaduje, aby NATO upustilo od tzv. úmrtí. Posílené předsunuté přítomnosti (Enhanced Forward Presence – eFP) v Pobaltí a Polsku, a také to, aby se Ukrajina a další postsovětské republiky v budoucnu nestaly členy Severoatlantické aliance.

„Toto je mimořádně znepokojující období nejen pro Litvu, ale i pro všechny spojence NATO,“ řekl v pátek Nauséda.

Ruská armáda cvičí v Bělorusku

Litvu znepokojují zejména pohyby ruských jednotek v sousedním Bělorusku.

Litevský ministr obrany Arvydas Anušauskas dnes prohlásil, že příchod jednotek ruské armády do Běloruska, kde se účastní společného vojenského cvičení označovaného za prověrku schopnosti rychlé reakce ozbrojených sil, představuje pro Litvu bezprostřední hrozbu.

Šéf litevského resortu obrany dodal, že „tohoto cvičení se účastní více vojáků a techniky, než během loňského rusko-běloruského strategického cvičení s kódovým názvem Západ-2021“.

V souvislosti s posílením přítomnosti jednotek Aliance v tomto regionu AFP dále připomíná, že Dánsko začátkem tohoto měsíce oznámilo nasazení fregaty se 160-člennou posádkou, která bude hlídkovat v Baltském moři.

Mimoto ve středu na letecké základně v Estonsku přistálo šest amerických stíhaček typu F-15, aby tam posílily tvz. východní křídlo Severoatlantické aliance. Stíhačky mají v této pobaltské zemi zůstat týden a půl.

Nainstalují kamery

Litva chce rozmístit podél celé téměř 680 kilometrů dlouhé hranice s Běloruskem monitorovací kamery.

Jak řekla v pátek litevská premiérka Ingrida Šimonyté během návštěvy jednoho z pohraničních přechodů na jihu této pobaltské země, jde o jeden z nejdůležitějších projektů letošního roku, informuje agentura DPA.

Rozpočet na tento projekt činí přibližně 40 milionů eur. Jak uvedla Šimonyté pro tiskovou agenturu BNS, rozhovory s EU o financování takového opatření zaměřeného na zastavení nelegální migrace, jsou mnohem jednodušší v porovnání s diskusemi o výstavbě fyzické bariéry na hranicích.

Momentálně se monitorovací kamery nacházejí na zhruba polovině délky hranic Litvy s Běloruskem.