Barva stěny v ložnici ovlivňuje kvalitu vašeho spánku: Víte, která je nejideálnější a čemu se vyvarovat?

3
119

Odstín stěny v místnosti, kde spíme, vypovídá nejen o kvalitě našeho spánku, ale také o tom, jak se budeme druhý den cítit. Nejideálnější model v ložnici, co se týče odstínů, je jednoznačný.

Potřebujete navodit přirozený pocit klidu a pohody
Mnozí odborníci se shodují v tom, že právě barva stěny v naší ložnici má dokazatelný vliv na kvalitu spánku. Je tedy důležitá nejen teplota v místnosti, která je v tomto směru také klíčová, ale také to, jakými barevnými tóny usínáte obklopeni.

Logan Foley, ze Sleep Foundation, zabývající se kvalitou spánku, přišel na opravdu zajímavou věc.

„Abyste optimalizovali svůj vlastní spánek, měli byste mít vytvořené ideální podmínky pro příjemnou atmosféru v ložnici. Jedním z faktorů, který je často podceňován, je barva stěn. Pro ložnici byste si měli vybrat barvu, která vám dá přirozený pocit klidu a pohody.“

Barva stěny v místnosti, kde spíme, vypovídá nejen o kvalitě našeho spánku, ale také o tom, jak se budeme druhý den cítit

Pokud vás zajímá konkrétní tón, je podle Logana nejideálnější růžová barva.

„Je k tomu obzvlášť vhodná, protože má uklidňující účinek a podporuje spánek,“ vysvětluje odborník.

Ideální je volit její tlumenější odstíny. Náš mozek totiž již podvědomě zpracovává 99 % všech barevných informací. V žádné jiné místnosti v domě, nehraje barva tak důležitou roli jako právě v ložnici. Kromě růžové má dobrý vliv na psychiku také zelená.

Abyste měli vhodně vytvořené podmínky pro kvalitní spánek, světlé a výrazné barvy byste měli nahradit klidnými, tlumenými odstíny. To je zásada, které je třeba držet.

Nejideálnější barvy do ložnice:
světle růžová
bleděmodrá
slonovinová kost
světle zelená
Světlé odstíny mají tendence snížit srdeční frekvenci, jelikož receptory v naší sítnici reagují na barvu a vysílají tento signál do mozku. Člověk tak může usnout uvolněněji. Čím výraznější tóny zase zvolíte, tím znásobujete povzbuzující účinek na celkové fungování organismu.