Spotřebitelské výdaje v USA v závěru roku klesly

3
118

Spotřebitelské výdaje ve Spojených státech zaznamenaly v posledním měsíci loňského roku výrazný pokles. Potvrdili však očekávání trhů.

Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že výdaje spotřebitelů klesly v prosinci o 0,6 % poté, co v listopadu zaznamenaly růst o 0,4 %. Výsledky naznačují, že tempo růstu ekonomiky se na přelomu let zpomalilo. Situaci výrazně ovlivnilo zvýšení počtu infikovaných novou variantou koronaviru omikron a pokračující problémy v dodavatelských řetězcích.

Prosincové údaje potvrdily očekávání ekonomů, kteří počítali s poklesem výdajů právě o 0,6 %. Výdaje spotřebitelů patří k pozorně sledovaným ukazatelům, jelikož se na ekonomické aktivitě v USA podílejí více než dvěma třetinami.

Podle ekonomů spotřebitelské výdaje v posledním měsíci klesly podle všeho i proto, že na rozdíl od předchozích let Američané odstartovali své předvánoční nákupy již v říjnu. Jejich rozhodnutí ovlivnily výpadky v dodávkách více zboží, včetně aut. Navíc šíření infekčnější varianty omikron snížilo počty lidí v barech a restauracích.