Rakousko pomůže domácnostem zmírnit důsledky růstu cen energií

3
112

Rakouská vláda pomůže domácnostem zmírnit důsledky rostoucích nákladů na energie. Oznámil to v pátek rakouský kancléř Karl Nehammer, který dodal, že balík příslušných opatření dosahuje zhruba 1,7 miliardy eur.

Ceny energií v Rakousku, podobně jako v jiných evropských zemích, prudce vzrostly. Rakousko přitom více než 60 % elektrické energie získává z vodních elektráren a pouhými 14 procenty se na výrobě elektřiny podílí zemní plyn. Na druhé straně, až 80 % v Rakousku spotřebovaného zemního plynu pochází z Ruska.

Balíček opatření zahrnuje přímé příspěvky i zmírnění daňového zatížení. V rámci přímých příspěvků vláda zdvojnásobí v prosinci odhlašovaný jednorázový příspěvek pro nezaměstnané. Z původně plánovaných 150 eur ho tak zvýší na 300 eur. Navíc téměř všechny rakouské domácnosti získají jednorázový příspěvek ve výši 150 eur.

Podle Nehammera je klíčové, aby „se těchto 1,7 miliardy eur dostalo k lidem co nejrychleji“. Zároveň dodal, že se jedná o první krok. „Vývoj situace pozorně sledujeme,“ řekl Nehammer.