Nálada v naší ekonomice se v lednu mírně zlepšila

3
112

Po prosincovém poklesu se v lednu ekonomická nálada opět mírně zlepšila. Podle nejaktuálnějších údajů Statistického úřadu vzrostl Indikátor ekonomického sentimentu IES o 3,4 bodu na hodnotu 98,2 bodu.
Pod lednový nárůst optimismu se podepsal hlavně růst důvěry v sektoru služeb a mezi spotřebiteli. Ke zlepšení nálady ale došlo iv obchodě a ve stavebnictví. Naopak k mírnému zhoršení sentimentu došlo mezi průmyslníky.

Sentiment ve službách a mezi spotřebiteli se zlepšil, v průmyslu naopak zhoršil
Příznivější vývoj byl v lednu zaznamenán předešlým v sektoru služeb. Bylo to dáno tím, že podnikatelé očekávají zlepšení budoucí poptávky. Pod to se podepsalo hlavně zrušení protipandmických opatření, na základě čehož mohli podikatelé opět otevřít své provozy, restaurace či hotely. Výrazněji se v lednu zlepšila i ekonomická nálada mezi našimi spotřebiteli. Našinci byli optimističtější hlavně co se týče očekávaného vývoje nezaměstnanosti, ale také své finanční situace a celkového hospodářského vývoje.

Mírně se zlepšil také ekonomický sentiment v maloobchodě. Obchodníci hodnotili poměrně optimisticky aktuální vývoj, k čemuž dopomohlo hlavně uvolňování protipandemických opatření. Optimističtější byli v lednu také podnikatelé ve stavebnictví, a to navzdory tomu, že odvětví je sužováno nedostatkem stavebního materiálu a jeho rostoucími cenami.

Na druhé straně se ale zhoršila nálada mezi našimi průmyslníky, jelikož očekávají v dalších měsících pokles objednávek a také produkce. Pod tento zhoršený vývoj se podepisuje nedostatek materiálů na trhu a tím související odstávky výroby v podnicích.

Ekonomická nálada ovlivněna surovinovou krizí i pandemií
Setiment v průmyslu je ovlivňován hlavně materiálovou krizí, která sužuje globální ekonomiku. Ta se projevuje nedostatkem materiálů a komponentů, jejichž ceny proto výrazně rostou. Očekáváme, že první pololetí roku 2022 bude pro globální ekonomiku náročné, protože trhy bude stále trápit nedostatek materiálů. Situace by se mohla začít uklidňovat ve druhém pololetí roku 2022.

Current Turkish liras are issued by The Central Bank of the Republic of Turkey, CBRT in 2009.

Na slovenskou ekonomiku má nejmarkantnější dopad čipová krize, která trápí hlavně automobilový průmysl a výrobce elektroniky. Dalším velkým problémem pro průmysl je nedostatek plastů, které se využívají ve většině odvětví. Trh hlásí i problémy s nedostatkem oceli, hliníku, plechů, kovů, dřeva, skla, papíru a také stavebních materiálů.

Jak se bude dále vyvíjet sentiment v naší ekonomice?
Očekáváme, že v dalších měsících se nálada v naší ekonomice může opět zhoršit, a to vzhledem k přetrvající materiálové krizi, ale i třetí vlně pandemie. K zavírání provozů a obchodů ale už zřejmě v této vlně nedojde, takže nálada ve službách by se mohla vyvíjet příznivěji. Na druhé straně ale varianta omikron může způsobit problémy s výrobou v podnicích, jelikož v karanténě či na PN může zůstat najednou mnoho zaměstnanců.