Plazmová řezačka: Na co dbát při výběru?

3
164

Plazmová řezačka je využívána pro dělení různých materiálů. Nabízí přitom řadu výhod, díky kterým je tak oblíbená. Je však několik věcí, na které byste si měli dát pozor, než si vyberete tu svou.

Plazmová řezačka

Plazmová řezačka elektrickým obloukem ionizuje přiváděný plyn a vzniká tak plazma. Jde o horký ionizovaný plyn, který je poté vyfukován z řezacího stroje. Vysoká teplota plazmy umožňuje snadné tavení kovových materiálů. Řezání materiálů je navíc rychlé a můžete se spolehnout na přesnost řezu. Plazmové řezačky nejčastěji využívají stlačený vzduch, ovšem některé druhy mohou využívat i jiné plyny jako je dusík, argon či kyslík. Výběr tak můžete přizpůsobit v závislosti na tom, jaký materiál budete zpracovávat.

Kvalita vzduchu

Jednou z nejdůležitějších věcí, na které byste při práci s řezačkou měli myslet, je kvalita přívodu stlačeného vzduchu. Je klíčové, aby stlačený vzduch byl co nejsušší a bez obsahu olejových par. Plazmový řezací stroj je totiž velmi náchylný, zejména hořák. Jakékoliv nečistoty jsou proto velkým problémem. Kvalitu vzduchu lze zajistit bezolejovým kompresorem, či případně pořídit odlučovač oleje a vody na výstup kompresoru či vstup řezačky. Abyste si nemuseli dělat starosti s kvalitou vzduchu, zvolte plasmový řezací stroj, který má již odlučovač zabudovaný.

Plasmová řezačka

I při opatrné práci s řezačkou je třeba počítat s tím, že jednou za čas bude nutné vyměnit vnitřní díly hořáku – elektrody, výstupní trysky, difuzor rovzodu vzduchu a podobě. Zejména při použití nekvalitního vzduchu se hořák snadno zanáší a přestává fungovat. Ovšem i při bezpečném provozu se stává, že hořák odejde. Nejlepší volbou je proto plasmová řezačka, která má snadno dostupné náhradní díly a nebude složité je shánět.

Vybírejte z plazmových řezacích strojů od ověřených výrobců. Můžete se tak spolehnout, že náhradní díly budou dostupné, a navíc můžete využít i profesionální servis v případě potřeby.