Oceněný spisovatel píšící o jídle prohlašuje, že některé potraviny mohou oklamat chemické procesy v našem mozku. Nazývá je potravinami, které pletou mozek, protože nás rozptylují od pravé chuti jídla. Rozptýlí nás chutěmi, po kterých toužíme, slibují, že jsou bez kalorií, ale opak je pravdou.
Jak mohou potraviny oklamat náš mozek?
Náš mozek vysílá při konzumaci různých jídel signál do zbytku těla a nerad se nechává překvapit. Když ochutnáváte různé jídlo, mozek rozlišuje, zda se jedná o bílkoviny nebo sacharidy či tuky: „K trávení bílkovin nepoužíváte stejné metabolické procesy jako na tuky nebo jako na sacharidy,“ objasňuje oceněný spisovatel knih o jídle, Mark Schatzker, pro portál mindbodygreen.com. Evolučně je podle něj náš mozek naprogramován tak, aby sladší, škrobovější, mastnější chutě spojoval s větším množstvím kalorií: „Pokud ovoce chutná sladší, má více kalorií. Pokud má kousek masa bohatší a mastnější chuť, má více kalorií,“ popisuje dále. Takže tento vztah mezi chutí a kaloriemi je významnou součástí toho, díky čemuž se náš mozek cítí spokojen. Když jíme jídlo, které obsahuje umělá sladidla nebo zahušťovadla k napodobení tohoto smyslového zážitku, chutná to tak, že má více kalorií než ve skutečnosti má. Přesně na takovém principu pracují tzv. nízkokalorické potraviny. Přesně takto dochází k oklamání mozku.
Některé z nich odhalíte, ale ne všechny
Schatzker, z nichž vyniká jeho kniha Konec chutě, prohlásil: „Některé potraviny mohou klamat chemii vašeho mozku.“ Tyto potraviny nazývá těmi, co „mýlí mozek“, protože jejich úkolem je oklamat vaši chuť k jídlu tím, že vás rozptýlí bohatými chutěmi, po kterých toužíte. Navíc s příslibem, že jsou bez kalorií, nicméně to se ukazuje jako nepravda. Další věcí je, že ne vždy je snadné je rozeznat: „Některé z nich, ale ne všechny, odhalíte tak, že se podíváte na jejich složení,“ říká portál mindbodygreen.com. Konkrétně tyto čtyři potraviny patří do skupiny, ne vždy je rozeznáte. Jak je tedy identifikujete a co ve skutečnosti dělají s vaším mozkem?
Příchutě
V jedné ze svých knih Schatzker popisuje, jak se v posledních desetiletích zemědělství zaměřuje na objem a vzhled. Například tak obří červená rajčata, která je vidět v supermarketech, ale jejich chutě jsou jakési jemnější a to právě kvůli drsnějším zemědělským metodám. Spoléhají se na aroma získané v laboratořích, aby nám poskytly skoro stejnou chuť.
Umělá sladidla
Umělá sladidla poskytují sladkou chuť bez kalorií, ale jak poznamenává Schatzker, nespokojí váš mozek na dlouho. Navíc tato sladidla nemusí vždy dobře ovlivňovat naše trávení: „To, že je něco nekalorického, neznamená, že to nemá metabolický vliv. Chuť sladkého ovlivňuje receptory GLP-1 na jazyku, což zvyšuje uvolňování inzulínu – to není ideální, protože může způsobit pokles hladiny cukru v krvi,“ říká o umělých sladidlech integrační dietolog Ali Miller pro stejný portál.
Náhrady tuku
Náhrady tuku připomínají chuť a pocit tradičních tuků (jako oleje a máslo), přičemž zachovávají odpočítávání kalorií: „Jsou v mnoha potravinách a nikdo o nich neví,“ říká Schatzker.
Zahušťovadla a emulgátory
Tyto přísady mění hlavně strukturu potravin. Jejich krémovost může v konečném důsledku ovlivnit také chuťový zážitek. „Věci jako modifikované škroby, zahušťovadla nebo emulgátory s nízkým počtem kalorií nemusí být nutně vnímány jako zdravotní nevýhoda. Jen díky nim vydrží ultrazpracované potraviny déle nebo se neoddělí. Na druhé straně tato manipulace může změnit, jak váš mozek reaguje na zážitek z jídla a nutriční zatížení,“ dodává na závěr Schatzker.
https://financni-pohotovost.cz/proc-neresit-financni-problemy-v-podnikani-kontokorentem/
https://all-finance.cz/ceny-ropy-mirne-vzrostly-cena-brentu-se-pohybuje-nad-79-usd-barel/
https://financni-trh.cz/france-klm-bude-potrebovat-dodatecny-kapital-ve-vysi-1-az-2-miliard-eur/