Jak učit děti o dluzích

3
254

Dluhy. Téma, kterému se všichni tak nějak podvědomě vyhýbáme. Vždyť přece o tak nepříjemných věcech se mluvit nesluší! Napadlo vás někdy, že opak může být pravdou? Ať už dluhy řešíme na vlastní kůži nebo se jen obáváme, aby se s nimi děti v dospělosti nepotýkaly, měli bychom se pokusit postavit nelehkému tématu čelem.

Kdy začít s dětmi mluvit o penězích

Odpověď je prostá: co nejdříve. Už batoleti můžete během nákupu vyprávět, co a proč kupujete – že tenhle výrobek je levnější a za tamten si naopak připlatíte, protože je kvalitnější a ve výsledku se jeho koupě vyplatí víc. Stejně tak je dobré vysvětlovat, proč nechcete koupit všechny hračky a dobrůtky, o které děti žadoní („Stojí to spoustu peněz a nakonec si tím stejně ani nebudeš hrát – podívej, vybereme raději něco z tohohle.“)

Začnou tak pomalu vnímat, že vůbec nějaké peníze existují a že skutečně nic není zadarmo. Uvidí, že rodiče pracují, aby potom mohli koupit, co rodina potřebuje.

Nemůžeme od dětí čekat, že budou všechno hned chápat, ale pomáháme jim budovat důležitý základ: postupně si uvědomí, že peníze jsou nedílnou součástí našeho života a je potřeba s nimi, stejně jako se vším, umět dobře nakládat. Pochopí, že nejprve je třeba uhradit nezbytné výdaje jako bydlení, energie a potraviny, a teprve potom si můžeme dovolit i další radosti.

Využívejte každodenní situace

Ukazujte dětem, jak nakupujete. Je to mimo jiné dobrý způsob, jak je v obchodě zabavit. Řekněte jim, proč nechcete, aby celou noc svítily v koupelně nebo proč mají zastavit vodu, když si právě nemyjí ruce. Povedete je tak automaticky k šetrnosti.

Stejně tak navést řeč na téma dluhů není vůbec nic složitého. Situací, které nám umožní dluhy vysvětlit, je bohužel pěkná řádka.

Potkáte-li na zastávce muže, který prosí o peníze, můžete pak dětem na jejich otázky „A kdo je to? Proč chce peníze od nás?“ odpovědět, že ho možná potkalo nějaké neštěstí nebo smůla a utrácel víc peněz, než měl – a tak sklouzl do dluhů. Můžete se ptát na oplátku vy dětí: „Co myslíš, že by se dalo na jeho místě udělat líp? Proč se asi do téhle nepříjemné situace dostal?“

Je to samozřejmě všechno jen teoretické, ale účelem není kohokoliv odsoudit nebo se dobrat pravdy – jde vlastně jen o takové mluvní a úvahové cvičení, aby se děti naučily vnímat své okolí, příčiny a následky a vymýšlet řešení.

Co když se s dluhy potkáme přímo my?

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Může se zkrátka stát, že tíha dluhu padne i na vaše bedra. Někdy jde o prostou nedbalost; jindy nás do dluhů „naveze“ někdo jiný. Občas stačí se nešťastně oženit nebo vdát či se dokonce jen v dobré víře zaručit za nějakého dlužníka z rodiny nebo z řad přátel. Ať už je příčina jakákoli, důsledky musíme řešit my.

A máme-li děti, nejsme zodpovědní pouze za sebe, ale také za ně – a tedy i za to, co si z celé situace odnesou do budoucna. Budou to vynervovaní rodiče, kteří na ně budou bez zjevného důvodu nevrlí? Uplakaná maminka nebo táta, který se zamkne v pracovně a nebude s nikým mluvit? Třebaže je skutečně nepříjemné, když se ocitnete v dluzích, myslete přitom na své děti.

Úměrně jejich věku jim popište, co se stalo a co s tím hodláte provést. Všechno zlé totiž může být i k něčemu dobré – děti uvidí, že i my dospělí chybujeme, ale také to, že se ke svým přešlapům dokážeme postavit čelem a efektivně je řešit. Nemá cenu si namlouvat, že děti nic nepoznají. Moc dobře nás vnímají a je lepší jim rovnou vysvětlit, proč nejsme v dobrém rozmaru, než se pokoušet přetvařovat a celou šlamastyku ztěžovat pro ně i pro sebe.

Zapojte je

Zní to bláznivě, viďte? Nemáme tím samozřejmě na mysli, že děti zapřáhnete do pracovního procesu a budete jim zabavovat peníze našetřené z brigády nebo že na ně budete dokonce házet zodpovědnost či si na nich vylévat mizernou náladu.

Spíš se před nimi neschovávejte, když právě finanční situaci řešíte. Zkoumáte-li zrovna stránky https://razdvapujcka.cz/rychla-pujcka, jednoduše jim nastiňte, co přesně hledáte.

Dodejte i další pravidla – před půjčením peněz (a to odkudkoliv) je potřeba vždy důkladně spočítat, že budeme moci bez problémů včas splácet. Třeba to bude vypadat, že jim taková poučka vlétla jedním uchem tam a druhým ven, ale kdoví, jestli to nebude jedna z těch větiček, které člověku kdesi v hlavě uvíznou a jednou ho uchrání od pádu do dluhové pasti.

Praktická simulace

Není žádnou novinkou, že co si vyzkoušíme a „osaháme“ naživo, to si mnohem lépe zapamatujeme.

Zkuste dětem začít dávat kapesné a nemluvte jim do toho, co si budou chtít koupit. Možná budou s penězi hospodařit šetrně od začátku, možná naopak utratí všechno hned a rychle pochopí na vlastní kůži, co je to přijít o všechny peníze a dostat se do dluhů.

V každém případě o tom s nimi mluvte, vysvětlujte a ptejte se, jak to vidí ony samy – ať nevysvětlujete zbytečně. Když budete mít přehled o tom, jak finance vnímají, lépe odhadnete, kde by mohly případně být jejich slabiny.

Jedete v tom společně

Pokud bychom měli vypíchnout jedno jediné pravidlo, pak by to bylo jednoduché „berte děti vážně“. Rozhodně je případnými dluhy nezatěžujte, ale nelžete jim.

Jestliže už dluhy řešit musíte, využijte nepříjemnou situaci k tomu, abyste jim všechno vysvětlili a ukázali: co je dluh, jak vzniká, jak funguje třeba půjčka online, na co si dát při půjčování pozor a především – jak se do dluhů ideálně nikdy nedostat.